Aivar Kullamaa
„Sa oled see, mida sa ütled, mõtled ja sööd. Välismaailm ei ole sellega seotud, kuidas me ennast oma nahas tunneme, aga väga lihtne on veeretada vastutust teistele või süüdistada hädades teisi,” tunnistab muusik Lea Dali Lion (45).

Lea on teadlikult õnnelik ning soovitab teistelgi just selline tee valida, sest elu on siis kordi ilusam. Talle meenub, et jagas hiljuti Facebookis üht Gary Douglase mõtet, mis temagi elufilosoofiat parimal viisil kirjeldab: „Kui sa tahad, et maailm oleks parem paik, siis ole ise see parem paik.” Ja täpselt nii ongi!

Me ei saa muuta teisi, aga saame muuta iseennast ja selle kaudu kogu maailma. „See, mis elus juhtuma peab, juhtub nagunii,” tõdeb Lea, kelle elus on sündinud nii üht kui ka teist. „See aga ei tähenda, et meil valik puuduks, see asub lihtsalt hoopis teises kohas – selles, mil moel neid sündmusi läbida. Valikuid aga on mustmiljon ja milliseks keegi parasjagu mingi konkreetse sündmuse liigitab, kas halvaks või heaks, ongi enda valik. Mõni tõmbab kõigele sordiini peale, et igaks juhuks võimalikult vähe tundeid tunda. Mina olen teinud vastupidise valiku, tunnetan kõike sajaga. Kui on halb, siis las ollagi sajaga halb, ja imelinegi las olla sajaga imeline. See ongi minu elu ja minu elu sobib mulle kahtlemata kõige paremini. Ja siit edasi tuleb minu ja ainult minu valik – kas olla selle kõige juures õnnelik või õnnetu? Mina valin kindlasti esimese. Õnnelik olla on ilmselt mul juba loomuses. Igas olukorras, ka väga ebameeldivas või valusas, on mingi nüanss, mille üle on võimalik rõõmu tunda,” selgitab Lea. „Tean, et paljudel ongi seda raske mõista.” Ta toob lihtsa näite: „Näiteks ütleb keegi sulle meelega halvasti, sest tahab sulle haiget teha. Üks võimalus on haavuda, aga on ka teine ja hoopis ägedam: rõõmustada selle üle, et sinu sees puudub igasugune soov teda vastu torgata ja kättemaksuks ka talle haiget teha. Hinge puhtus on nii suur väärtus!”

Oled see, mida sa mõtled ja teed


Ka see, milline meie elu Maal on, kui puhas on meie loodus, elukeskkond ja toit, sõltub meist kõigist ehk igast indiviidist. „Ise me loomegi ju ühiskonda. Selleks, et poest apelsine ja õunu osta, pole vaja ju tegelikult mitte ühtegi kilekotti. Kõigepealt veeretan need korvi ja hiljem seljakotti. Lihtne! Jah, pakendatud toitudega ei ole nii lihtne, sest need tuleb ikka koos pakenditega ära osta. Aga olen lootusrikas ja usun, et mida rohkem me sellele tähelepanu pöörame, seda kindlamalt kõik õiges suunas muutub.”