Shutterstock
Küsimus:

Minu probleem on põiepidamatus. Käin korralikult tualetis ära, aga hiljem on püksid natuke märjad. See on nii ebameeldiv! Vastiku lõhna vältimiseks kasutan väikesi hügieenisidemeid, mis pole sugugi tervislik. Millest see tingitud on? Kuidas leida probleemile lahendus? Ma olen just täiskasvanuks saanud, mure on vaevanud mind kaks aastat.

Uriinipidamatus on tegelikult üsna levinud tervisehäire ja põhjusi on mitmeid. Lekked võivad tuleneda nii terviseseisundist, nagu närvisüsteemi häiretest, ülekaalust, menopausist, kui ka kofeiini, tubaka ja alkoholi ületarbimisest ning vähesest või ülemäärasest füüsilisest koormusest.

Naistel on kolm põhilist uriinipidamatuse liiki stress-, sund- ja segatüüpi inkontinents.

Stress- ehk pingutusinkontinentsiga on tegemist juhul, kui ootamatud lekked esinevad naermisel, köhimisel, aevastamisel, kiiresti käimisel või hüppamisel. See tekib siis, kui põit toetavad vaagnalihased on nõrgenenud ega suuda pingutusel uriini kinni pidada. Tüsedatel aitab kehakaalu langetamine alandada kõhusisest rõhku põiele. Suitsetamisest loobumine võib vähendada kroonilist köha, mis on tihtipeale stressinkontinentsuse vallandajaks.