.
Veganlus on paljude jaoks teadlik elustiil, mitte pelgalt söömisharjumused. Seepärast jälgib osa veganeid sedagi, kuidas ja millest on tehtud nende riided, kosmeetika ja kodukeemia.

Veganikosmeetika silti kannavad need tooted, mida pole loomade peal testitud ning mis ei sisalda loomseid koostisaineid. Sellest annavad teada hüppava jänese pilt (Leaping Bunny), samuti märge “ei ole katsetatud loomadel” (not tested on animals, cruelty free, against animal testing). Neli aastat tagasi keelustati Euroopa Liidus nii kosmeetikatoodete kui ka nende koostisosade loomade peal katsetamine, samuti selliste toodete ja koostisosade müük.

“Paraku ei ole tegu ülemaailmse piiranguga ning praktikas on keeldu ellu rakendada keeruline, sest paljud kosmeetikafirmad turustavad oma toodangut peale Euroopa Liidu ka riikides, kus loomkatsed on kohustuslikud, näiteks Hiinas ja Venemaal,” hoiatab Dr. Hauschka Baltikumi brändijuht Ireen Reilandt. Seepärast võiks vegan väljaspool Euroopa Liitu kosmeetikat ostes olla eriti tähelepanelik koostisainete nimekirja suhtes.

Looduslik, orgaaniline, vegan?

Ilutööstus valmistab kõik­võimalikku loodus- ja öko­kosmeetikat ning kohati kipub järg kaduma, mida üks või teine õieti endast kujutab. “Nii nagu looduslik ei pruugi alati olla orgaaniline, ei tähenda ka veganikosmeetika tingimata, et toode on looduslik,” selgitab Weleda tootejuht-koolitaja Evelin Voogla. “Veganikosmeetika ei pea sisaldama taimset päritolu komponente. Kui toote pakendil ei ole tunnustatud looduskosmeetika sertifikaadi märki (näiteks NaTrue, Ecocert, BDIH Cosmos, USDA Organic), tuleb uurida pakendile märgitud koostisaineid, et välja selgitada, kas need on taimset päritolu. Poelettidelt võib leida palju kaubamärke, mille pakendil on märk “vegan”, ent mille koostises on sünteetilisi õlisid, säilitus­aineid (parabeene), nahaärritusi ja allergiaid põhjustavaid värv- ja lõhna­aineid ning muid nafta jääkprodukte, mida sertifitseeritud looduskosmeetikas on keelatud kasutada. Seega võib veganikosmeetika sisaldada neid sünteetilisi koostisaineid, mis pika aja peale võivad tervist halvasti mõjutada.”