.
Vähe on neid, kel mitte kunagi pole seedimisega probleeme. Pigem on tavaline, et kõht mõnikord valutab, on kinni või lahti või löövad sooled hirmsa korina saatel tantsu. Vanad Hiina meditsiini tarkused tulevad sulle appi.

Hiina meditsiini arst Udo Uffert selgitab, et Hiina arstide filosoofia järgi on seedimine organismis kesksel kohal ja seda mitte ainult inimese keskkohas paiknemise pärast, vaid ka sisuliselt. “Öeldakse lausa nii, et kui raske haiguse põdejal on seedimine korras, siis on prognoos hea, kuid korrast ära seedimisega ei ole ka häid väljavaateid,” sõnab dr Uffert. Oma praktikas näeb ta seedeprobleemidega patsiente palju ning ütleb, et Hiina meditsiin saab hulgal juhtudel aidata päris tõhusalt.

Varem perearstina töötanud Uffert ütleb, et seedehäirete ja kõhuprobleemide diagnoosimine on meil enam-vähem samasugune kui Hiina arstidel. Suure osa infost saab arst kaebusi kuulates ja kõhtu katsudes. “Ma panen ka tähele, millise häälega inimene räägib, milliseid hääli teeb kõht, ka juba inimese olek reedab päris palju – kas ta tuleb kabinetti, rind ees ja hõlmad lahti, või piinatuna, külg ees. Palju näitab seegi, kui selgelt ta räägib, mitte diktsiooni, vaid mõtteselguse poolest. Nimelt seostab Hiina meditsiin seedehäireid mõtlemise ja mõistusega ehk kui kõhus on kõik korras, on ka pea selge ja mõte lendab. Küllap on igaüks tundnud, kui raske on keskenduda, kui sa vaevled parasjagu seedehäire käes,” räägib Uffert. “Asi toimib ka vastupidi – väga ärevatel ja murelikel aegadel kannatab seedimine. Kõige lihtsam näide on eksamieelne ärevus, mis võib väljenduda õõnsa tundena kõhus. Pikaajaline mure ja stress mõjutab sageli seedimist – kipuvad tekkima mitmesugused häired.”

Kroonilistele seedehäiretele võib arsti sõnul viidata ka patsiendi jume. Kui see on kahvatu, kergelt kollakas ja justkui närtsinud, siis võib olla tegemist vihjega seedehäiretele. Korras seedimine peaks toimima nii, et üheski olukorras ei ole midagi tunda.