Foto: Pixabay
Lihasvalu, mis tekib päev või paar pärast treeningut, on ilmselt kõik kogenud. Mõned tunnevad lihasvalu päev hiljem, teised ülejärgmisel päeval — kummalgi juhul on tegemist normaalse nähtusega.

Mis on treeningujärgne lihasvalu?

Lihasvaluga kaasneb tihtipeale ka tundlikkus ja kangustunne. Tundlikkus lihases suureneb lihast venitades, pingutades või survet avaldades, aga mitte puhkeasendis.

Mis põhjustab lihasvalu?

Treeningujärgse lihasvalu tekkimise mehhanismist pole veel täielikult aru saadud, aga arvatakse, et põhjus peitub treeningu ajal tekkinud mikrotraumadest lihastes. Mikrotraumad tekivad treeningu käigus, kui sooritada eelkõige ekstsentrilisi liikumisi. (Ekstsentriline ehk järeleandev — koormusel toimub lihase väljavenitus, lihaste otsad justkui kaugenevad teineteisest. Toome näiteks harjutuse biitsepsile ehk õlavarre kakspea lihasele: ekstsentriline faas on siis, kui raskus liigub õla juures tagasi alla, sellega rõhutatakse harjutuse raskemat faasi.)

Mis ei põhjusta lihasvalu?

Treeningujärgset lihasvalu ei põhjusta piimhape. Piimhape on kõrvalprodukt, mis kaob umbes tunni jooksul pärast treeningut. Ka tugev treening ei põhjusta lihasvalu. Lihavalu tekib, kui kehale tutvustakse uut harjutust, uut treeningut, uut koormust ehk tehakse harjutusi, millega keha harjunud ei ole. Lihasvalu ei teki enam, kui keha on selle treeninguga juba harjunud.

Kuidas ennetada lihasvalu? Ja mis aitab lihasvalu vastu?

Kui lihasvalu on järgmisel või ülejärgmisel päeval väga tugev, siis annab see märku sellest, et oled trennis liiga suure ja oma ettevalmistusele mittevastava koormusega treeninud. Päris algajana ei ole küll võimalik tekkivat lihasvalu ennetada, kuid peaksid siiski treenima vastavalt oma ettevalmistusele. Lihasvalu aitab kuigivõrd ennetada ka enne trenni tehtav korralik soojendus ja trenni lõpus venitus. Ka kogenud treenijatel tekib aeg-ajalt lihasvalu — enamasti siis, kui treeningutesse on tulnud pikem paus. Selgi juhul on vajalik hoiduda kohe maksimumkoormusest.

Levinud arusaama kohaselt tuleb lihasvalu korral kohe peale treenida, kuid see pole päris õige. Et tegemist on siiski lihastes tekkinud traumadega, siis tasuks anda kehale puhkust taastumiseks. Kõige parem viis lihasvalust vabaneda on väga kerge aeroobne treening, näiteks jalutamine.

Allikas: FirmaFitness blogi