Valveapteek, Südameapteek, Tõnismägi 5 Foto: Ilmar Saabas
Sügise tulekuga hakkas Südameapteek pakkuma võimalust teha apteegis kohapeal D-vitamiini analüüs, mis vajadusel aitab apteekril sobiv D-vitamiini annus määrata. Eestis kannatab ligemale 80% elanikkonnast D-vitamiini puuduse all, mille tagajärjeks võib olla kõrgem vastuvõtlikkus viirustele, pidev väsimus või luude hõrenemine.

D-vitamiini taset veres saab testida üheksas Südameapteegis üle Eesti ilma eelregistreerimiseta. “Suvel päikesest saadud varud hakkavad Eesti inimestel kahanema oktoobri lõpuks. Käes on õige aeg kontrollida oma D-vitamiini taset veres ja tulemuse alusel tarvitada lisapreparaate, et suveni terve olla,” ütles Südameapteegi proviisor ja terviseteenuste juht Olesja Kuznetsova ning lisas, et varasemalt tuli D-vitamiini taseme täpseks määramiseks külastada oma perearsti või testi tegevat laborit, kuid nüüd saab oma analüüsid teha mugavalt apteegis kohapeal.

Vastsündinutele ja lastele vanuses kuni 12 aastat on soovituslik D-vitamiini annus 10-20 mikrogrammi päevas. Lastele vanuses 12-18 aastat ja tervetele täiskasvanutele on päevane annus 15-20 mikrogrammi, mida soovitatakse võtta septembrist aprillini.

“Suure vaeguse puhul üldkehtivast annusest tihti peale ei piisa ja vaegus jääb püsima, seetõttu on soovitav teha lihtne analüüs ja oma D-vitamiini tase vereanalüüsiga kindlaks teha,” lausus proviisor.

Tema sõnul esineb suurel osal lastest ja täiskasvanutest, eriti aga vanemaealistest D-vitamiini vaegust ja seda ei osata ära tunda. Risk D-vitamiini puuduseks lisaks vähesele päikesevalgusele on suurem neil, kes on ülekaalus, ei söö kala ja piimatooteid või ei käi piisavalt palju väljas, et päikest saada.

Kuznetsova sõnul on apteek oluline osa esmatasandi meditsiinist, kus inimesed saavad kiirelt abi, kui midagi juhtub, kuid samuti professionaalset nõu, et terved püsida. “D-vitamiini mugav ja kiire testimine apteegis on üks selline näide.”

Alates 16. septembrist saab D vitamiini määrata üheksas Südameapteegis üle Eesti:

Magistrali Südameapteek, Sõpruse pst 201/203, Mustamäe, Tallinn

Sõpruse Rimi Südameapteek, Sõpruse pst 174/176, Kristiine, Tallinn

Vikerlase Südameapteek, Vikerlase 19, Tallinn

Lasnamäe Centrumi Südameapteek, Mustakivi tee 13, Tallinn

Sikupilli Keskuse Südameapteek, Tartu mnt 87, Lasnamäe, Tallinn

Ülemiste Südameapteek, Suur-Sõjamäe 4, Tallinn

Rakvere Maxima Südameapteek, Tallinna tn 11, Rakvere

Saare Selveri Südameapteek, Tallinna tn 67, Kuressaare

Pärnu Maksimarketi Südameapteek, Haapsalu mnt 43, Papsaare küla, Audru vald

Vastavalt vajadusele ja kokkuleppele saab D-vitamiini taset veres testida ka teistes Südameapteekides.