Läänemere Hambakliinik
Külmetus- ja gripihooaeg esitab rohkelt väljakutseid – unetud ööd, tilkuv nina ja kähe hääl on ainult mõned neist. Kas oled aga mõelnud, et mõned lahendused, mis on mõeldud sinu olemise turgutamiseks, võivad hoopis halvasti mõjuda sinu hammastele?

Järgnevalt toomegi mõned levinumad näited külmetuse vastu võitlemiseks, nende võtete mõjust sinu hammastele ning kuidas sellest olukorrast võitjana väljuda. NB! Me kindlasti ei soovita allolevaga lõpetada igasuguste ravimite võtmist, mis aitaksid sul külmetusega toime tulla. Küll aga jagame mõtteid, kuidas vähendada enamikus külmetusravimites leiduvate kahjulike koostisosade mõju hammastele.

Nohurohud

Dekongestandid ehk keemilised nohurohud aitavad sul nina tilkumist vähendada. Koos nina kuivana hoidmisega põhjustavad need sageli ka suukuivust. Vähenenud süljevool võib soodustada aga bakterite kasvu suus, mis tekitab igemehaigusi ja põhjustab hammaste lagunemist.

Õnneks ei kasutata selliseid ravimeid tavaliselt pikemat aega. Kuid siiski, kui kasutad, pea silmas, et lihtne vee joomine aitab tublisti kaasa, et su suu niivõrd kuivaks ei muutuks. Samuti saad süljevoolu suurendada nätsu närimise ja imemistablettide kasutamisega. NB! arvesta siinkohal nende suhkrusisaldusega. Seda käsitleme eraldi juba allpool.

Köharohud ja kurguvalu imemistabletid (losengid)

Köharohud ja imemistabletid kurguvalu leevendamiseks on valmistatud sedasi, et need lahustuksid aeglaselt ja sa hoiaksid neid suus pikema aja jooksul. See aga tähendab, et toime on omakorda kestvam ka hammastele ja igemetele.

Suhkur on selliste toodete tavaline koostisosa ja loomulik vaenlane tervetele hammastele. Samal ajal kui suhkrustatud pastill leevendab sinu kurguvalu, mõjub ta negatiivselt sinu hammastele. Niisiis ole teadlik, et parim on valida suhkruvabad köharohud ja imemistabletid. Kui kasutate magustatud tooteid, peske hambaid regulaarselt, et hoida need puhtana. Rõhutage selle tegevuse tähtsust ka lastele.

Köhasiirup ja vedelal kujul külmetusravimid

Nii nagu köhatilgad, sisaldavad ka köhasiirupid ja muud vedelad külmetusravimid sageli suhkrut. Need paksud, kleepuvad vedelikud võivad aga kergesti jätta hambale katte, mis aitab kaasa hammaste lagunemisele. Kusjuures mõned neist ravimitest võivad omakorda sisaldada alkoholi. Alkohol vähendab aga sinu sülje tootmist, mis muudab tekkiva katte mahapesemise raskemaks.

Võimaluse korral vali vedelate ravimite asemel tabletid või geelkapslid. Sedasi saad vältida mitmeid hammastele kahjulikke kõrvaltoimeid. Kui see pole võimalik, võtke ravim võimalusel enne sööki. Söömine ja joomine suurendavad sülje tootmist, aidates nii seda kleepuvat suhkrut nii-öelda ära pesta.

Kuum tee

Tee on tavaline külmetuse korral kasutatav ravivahend. Kuum jook võib leevendada kurguvalu ja mitmeid teisi sümptomeid. Kuigi kuum tee on parem kui igasugu muud magusad ravimitega joogid, ei ole see siiski päris kõrvalmõjudeta sinu hammastele. Tee võib kaasa aidata hammaste erosioonile. Eriti söövitav on must tee, millel on hambale hoopis suurem kahjulik toime kui rohelisel teel. Tihtipeale lisatakse teele veel suhkrut või mett, mis omakorda soodustab hammaste lagunemist.

Siin oleks üks lahendus tee joomine kõrre abil. See minimeerib joogi kontakti hammastega. Samuti on hammaste tervisest lähtuvalt positiivne, kui väldite või vähendate teele magusainete lisamist.

Kaitse oma hambaid külma- ja gripihooaja vältel, pidades silmas neid eespool nimetatud nõuandeid. Harja sagedamini, joo palju vett ja pärast terveks saamist vaheta uue vastu välja hambahari, mis aitas sul külmetuse ajal hambaid tervena hoida.

Sinu särava naeratuse heaks!

www.lhk.ee

Linnamäe tee 3, Tallinn
tel 660 0460
info@lhk.ee