Foto: Cem Onojeghuo/Unsplash
Kui organism on terve, hormoone piisavalt ning hinge ja keha ei kurna stress, on ka seks nauditav. Kõhklus ja hirm aga kustutavad erektsiooni. Lisaks sellele esineb veel muidki põhjuseid, mis erektsioonihäireid tekitavad. Asja aitab selgitada seksuoloog Imre Rammul.

Erektsioon on…

…suguti täitumine verega sellisel määral, et see teeb võimalikuks suguakti. Suguti kõvastumiseks on oluline nii vere pealevool arteritest kui ka äravoolu pidurdumine veenidest. Protsessis osalevad pea- ja seljaajule lisaks mitmed hormoonid ning teised bioaktiivsed ühendid. Spontaansed erektsioonid tekivad 5–6 korda öö jooksul kiire une faasis ja pole alati seotud erootilise elamuse või unenäoga. Seotus kusepõie täitumisega on küll olemas, kuid see pole esmane. Spontaansed erektsioonid näitavad mehe seksuaalsuse head funktsioneerimist.

Erektsioonid algavad…

…üsna pea pärast sündi, ka väikestel poistel on erektsioonid nii ärkvel olles kui ka unes. Nooremas eas poistel võib erutus tekkida suvalistes olukordades, kas või näiteks maadeldes.

Mis on põhjuseks, kui erektsiooni ei ole?

Hingelised põhjused. Enamasti on erektsioonihäired psühhogeensed ehk hingelistest elamustest tingitud: häireid põhjustab ebakindlus, sooritushirm või varasem negatiivne seksuaalkogemus. Kõhklus-kahtlus ja hirm kustutavad erektsiooni. Sageli on seksuaalfunktsiooni häired seotud depressiooni või ärevusega. Ka siis, kui pole kaua seksinud, muutub seksuaalfunktsioon loiumaks.
Mõnel mehel tekib esimene erektsioonihäire siis, kui ta püüab kondoomi peale panna, tõrge võib ilmneda ka siis, kui naise tupp on kuiv ja tekib valulikkus, samuti võib häirida juhuslik segamine seksi ajal.
Kehalised põhjused. On haigusi, mis nihutavad meessuguhormoonide tasakaalu paigast ära või tekitavad tsirkulatsioonihäire. See häirib ka erektsiooni. Samuti võivad erektsioonihäired olla seotud näiteks suhkruhaiguse, seljaajutraumade, veresoontehaigustega. Vahel pärsivad erutust arteriaalse verevarustuse probleemid, kuid tihti on asjad n-ö peas kinni. Nii mõnelgi juhul on esmaseks põhjuseks mingi kehaline probleem, kuid erektsioonihäire fikseerub — kestab edasi, kuigi muret põhjustanud kehahäda on kadunud.

Kust saada abi?

Mehe seksuaaltervise, viljakuse ja suguelunditega seotud muredele aitab lahendust leida androloog. Seksuoloog aitab lisaks psühhiaatrilise ja psühholoogilise poolega. Mõnelgi juhul vajab mees esmalt ravimeid ja nõu seksuoloogilt, hiljem saab aidata ka psühholoog, tagamaks, et häired tulevikus uuesti ei tekiks.
Erektsioonihäire on tänapäeval 100% (+/– 1%) ravitav. Ravi algab suukaudsetest preparaatidest, võimalik on ka hormoonasendusravi. Mõnikord on abi sugutisse süstitavatest või aplikaatoriga kusitisse viidavatest preparaatidest. Võimalik on ka kirurgiline sekkumine ja suguti endoproteesi paigaldamine, ent seda vajadust tekib tänapäeval üha harvem.

Erektsiooni kestus…

…oleneb vanusest, põie täituvusest ja mitmest muust tegurist. Kriteeriumiks on ikkagi see, kas mõlemad pooled saavutavad orgasmi — kui sellega on halvasti, on vaja abi otsida.
Vanemas eas on erektsioonid natukene harvemad ja mitte nii tugevad. Eneserahuldamine on võimalik ka erektsiooni puudumisel ja mittetäieliku erektsiooni korral.

Orgasm on…

…seemnepurskest lahutatav, kuigi see on rohkem tantristliku seksi teema. Samas pole võimatu olukord, kus mehel tekib küll seemnepurse, aga ta ei tunne midagi, mille üle oleks põhjust rõõmustada.
Hüsteeriline seemnepurskest hoidumine ei pruugi head teha. Kui mehed üritavad suguakti hästi pikaks venitada, võib juhtuda hoopis see, et orgasmi või seemnepurset enam ei tekigi.

4 väikest seksimüüti

Kas meestel hakkab kõht valutama, kui erektsioon ei lõpe rahuldusega?

See pole üldine seaduspärasus, ent seda juhtub, näiteks noortel poistel, kes peavad rohkem kurameerimise kui seksiga tegelema. Kõik sõltub ka sellest, kui kaua on kestnud erektsioon, mis realiseerimata jääb. Valu võib tunda alakõhus ja munandites.

Kas erektsiooni saab alla suruda?

Otse loomulikult saab seda teha, mõnel õnnestub see halvemini ja teisel paremini. Kui ikka millelegi vastikule mõelda, pole erektsiooni lootagi.

Kas erektsiooni saab tekitada?

Sõltub fantaseerimisoskusest. Ja puhtmehaanilisel moel on erektsiooni võimalik ikka ja jälle tekitada.

Kas mehele on loodus ette näinud teatud kindla arvu orgasme?

Käibel on tõesti selline eksiarvamus, mille kohaselt on mehele looduse poolt ette nähtud 5000–6000 orgasmi, pärast seda järgneb “kalapüük”. See pole aga nii, pigem võib öelda, et need, kes varem alustavad, lõpetavad hiljem. Aktiivse seksuaalelu kohta sobib hästi ütlus, et harjutamine teeb meistriks.