Foto: Pixabay
Vale toidu või mõne teise ravimiga koos tabletti võttes võid oma tervisele kasu asemel hoopis kahju teha. Proviisor Piret Stokkeby selgitab järgnevalt, kuidas ravimeid õigesti tarvitada ning mis millega kokku passib.

Milliseid vigu tehakse ravimeid tarvitades?


• Kõige sagedasem on see, et ei peeta kinni ravijuhisest. Näiteks krooniliste haiguste korral on oluline ravimi pidev ja õigeaegne manustamine.
• Levinud viga on see, kui antibiootikumravi lõpetatakse kohe, kui haigusnähud on taandunud. Tegelikult peab ravikuuri alati lõpuni tegema.
• Sageli ei jooda ravimile piisavalt vett peale — ühest lonksust jääb väheks. Joodava vee kogus mõjutab allaneelatava ravimi toimet ja selle saabumise kiirust. Klaasitäie veega on see maksimaalne, ravim laguneb ja imendub kiiremini. Juua tuleks just vett, sest muud vedelikud, nagu puuviljamahlad, siirupid, alkohol, kuum tee või kohv võivad ravimi keemilisi omadusi rikkuda.
• Ravimiannust ei tohi omaalgatuslikult muuta. Annuste suurendamine ei pruugi alati ravitoimet tugevdada, kasvada võib hoopis kõrvalmõjude risk. Kui ravim ei ole lubatud annustes tõhus, võiks proovida mõne teise toimeaine sisaldusega ravimit. Mõnikord võetakse preparaati ka liiga vähe. Siis see ei mõju ning kasutajal kaob usk ravimisse, perearsti ja arstiteadusesse.

Milliseid toiduaineid tuleks ravimite võtmise ajal vältida?


• Mõne toiduainega koos ei saa tõesti ravimeid kasutada, sest nad muudavad nende toimet, seda tugevdades või nõrgendades. Ühed sellised toiduained on piim ja piimatooted. Näiteks antibiootikumid doksütsükliin ja tetratsükliin ning rauapreparaadid annavad piimaga koos inaktiivse ühendi, mille tõttu raviefekt väheneb.
• Sama kehtib kilpnäärmeravim levotüroksiini kohta. Selle ravimiga ei sobi ka soja. Kui seda on toidus palju, peab arst kohandama levotüroksiini koguseid.
• Apelsini-, õuna- ja eriti greibimahlal võib olla koostoime vererõhuravimitega. Greibimahl kasvatab kiiresti ravimi kontsentratsiooni veres, mistõttu võib vererõhk ennustamatult kiiresti langeda. Patsient võib tunda pearinglust või uimasust. Tõestatud koosmõju on felodipiini, nifedipiini, amlodipiini ja veel mõne toimeainega. Samas sellise vererõhuravimi nagu atenolool imendumist greibimahl hoopis takistab ja nii ei saada oodatavat — vererõhku langetavat — efekti. Need puuviljamahlad võivad takistada ka mõnede antibiootikumide ja seenevastaste ravimite mõju. Soovimatute tagajärgede ärahoidmiseks peab toiduaine ja ravimi tarvitamise vahele jääma vähemalt paar tundi.

Millised levinumad ravimid ei sobi omavahel kokku?


• Näiteks rögalahtistid ja köhapärssijad. Neid koos võttes röga veeldub, ent kui köhakeskus on pärsitud, siis köharefleksi ei teki ja röga jääb bronhidesse. Pikaajaliselt neid ravimeid koos tarvitades võib röga organismis põletiku tekitada. Käsimüügis müüdavad nn gripiteed Theraflu NT ja Theraflu ND sisaldavad köhapärssijat dekstrometorfaani ja nendega ei sobi kokku tuntud rögalahtistava toimega ravimid, nagu ACC, Flavamed, Ambroxol, Brontex jt.
• Söetablettide eripära on, et süsi seob ravimi oma pinnale ja siis ei saa see imenduda.
• Mõned rauapreparaadid (Retafer, TotHema) ei sobi kokku antatsiididega ehk maohappe neutraliseerijatega. Nimelt sisaldavad antatsiidid magneesiumi-, alumiiniumi- ja kaltsiumisoolasid ning need pidurdavad raua imendumist.
• Raud ise pidurdab aga näiteks antibiootikum tetratsükliini imendumist. Nende võtmisel peab hoidma vähemalt kaks tundi vahet.
• Retseptiravimitest ei klapi omavahel glibenklamiid (suhkurtõve suukaudne ravim) ja sulfametoksasool (antibiootikum), sest tekib hüpoglükeemia risk. Seega tuleb valida teine antibiootikum.
• Digoksiini (südameglükosiid, mida kasutatakse kardiotoonilise ja arütmiavastase ravimina) ja klaritomütsiini (antibiootikum) koos võttes valitseb mürgistuse oht. Ka sellisel juhul tuleb valida mõni teine antibiootikum.
• Ebasobiv paar on ka AKE-inhibiitorid (enalapriil, ramipriil — kõrge vererõhu ravimid) ja spironolaktoon (diureetikum), kuna tekib hüperkaleemia (vere normaalsest suurem kaaliumisisaldus) oht. Sellisel juhul võiks kasutada mõnda teist diureetikumi. Nende ravimite väljakirjutamisel peab arst arvestama koostoimetega, et teha õige valik.
• Ka välispidised ravimid ei sobi alati kokku. Näiteks polüvidoonjodiidi sisaldav haavaravisalv Braunovidon ei sobi kokku haavapuhastusvahendina kasutatava vesinikülihapendiga.

Kas võtta ravimit enne või pärast sööki? Mis juhtub, kui ravimit valel ajal või valesti tarvitada?


Siin ei ole seaduspärasust, iga ravimit või ravimite rühma tuleb vaadata eraldi. Mõne ravimi võtmine ei sõltu üldse söögiaegadest, mõne puhul on aga tähtis, et tabletti ei hammustataks katki või välditaks mingit kindlat toiduainet. Seega alati tuleb enne ravimi tarvitamist tutvuda infolehega, kus kogu info täpselt kirjas. Ravimi ebaõigel kasutamisel ei saada soovitud mõju ja halvemal juhul tekivad kõrval- või koostoimed.

Mida teha siis, kui ravimi võtmine ununes?


Ravim võetakse esimesel võimalusel, samas ei tohi siis manustada topeltannust. Edasi tuleks jätkata etteantud ravikuuri.

Antibiootikumid ja probiootikumid — kas häid baktereid on tingimata vaja juurde võtta kõikide antibiootikumide tarvitamisel? Miks?


Antibiootikum surub maha haigusttekitavad bakterid, kuid samas kahjustab ka soole normaalset mikrofloorat. Probiootikumid aitavad seda kiirelt taastada. Probiootikume pole vaja võtta kõikide antibiootikumidega koos. Mõnikord on otstarbekas probiootikume tarvitada hoopis antibiootikumikuuri järel.
Probiootikume on soovitatav kasutada tugevatoimeliste ja mitmest antibiootikumist kombineeritud ravimite võtmisel ning väga pikaajalise ravikuuri korral. Ka väikelaste mikrofloora on tundlikum ja kui neile on määratud antibiootikumravi, tasub kindlasti probiootikume lisaks anda.
Probiootikume ja antibiootikume võetakse enamasti paaritunnise vahega. Probiootikumide valik on suur ja sobivaima leidmiseks saab apteekrilt nõu küsida.

Kõik teavad, et antibiootikumikuuri ajal ei tohi alkoholi tarbida, aga milline on teiste ravimite ja alkoholi suhe?


Kui te soovite, et ravikuur oleks kiire, kindel ja tõhus, ei tohiks ravimitega koos alkoholi tarbida.
Antibiootikumid, aga ka kõik teised ravimid mõjuvad kõige paremini siis, kui raviaine sisaldus organismis on ühtlane terve kuuri aja. Seetõttu määrab arst ka kindla ravimi võtmise korra ja seda tuleb täpselt järgida. Alkohol, aga ka teised ravimid või toit võivad arstimi toimet muuta või vähendada ning loodetud paranemine või oodatav mõju ei tule nii kiiresti. Koos alkoholiga võivad ravimid tekitada ka selliseid ebameeldivaid kõrvalnähte, nagu iiveldus, halb enesetunne ja peavalu.
Nii ravimid kui ka alkohol läbivad maksa, kus nad lagundatakse. Seega saab maks topeltkoormuse ning mõne ravimi ja alkoholi koostoimel võib kujuneda raske maksakahjustus. Paljude ravimite lammutamine organismis aeglustub alkoholi tõttu ja selle tagajärjel võivad tekkida rasked mürgistused, südame-veresoonkonna ja kesknärvisüsteemi häired ning teadvuse kadu. Haige organism on niigi kurnatud ja alkoholi talumine on kogu kehale lisakoormus.
Seega — ühegi ravimiga koos alkoholi ei tarbita. See on reegel! Absoluutse keelu korral rõhutab seda arst konkreetset ravimit välja kirjutades ja ka apteeker ravimit üle andes.

Millised ravimid ei sobi kokku päikesega? Mis juhtub, kui seda nõuet eirata?


UV-kiirgus võib muuta ravimi organismis allergeeniks, mis põhjustab tüüpilisi allergianähte, nagu punetus, lööve, ekseem, turse, sügelus ja naha suurenenud puutetundlikkus. Reaktsioonid võivad tekkida nii riietega kaetud kui ka katmata alal.
Seespidistest ravimitest võivad fotoallergilist reaktsiooni tekitada näiteks antibiootikumid tetratsükliin, doksütsükliin, sulfatrimetoprim, norfloksatsiin, tsiprofloksatsiin, teistest ravimitest näiteks amiodaroon (antiarütmiline aine, mida kasutatakse tõsiste rütmihäirete raviks), amitriptüliin (antidepressant), levomepromasiin (psühhoosiga kulgevate psüühikahäirete ravim).
Välispidistest ehk nahale kantavatest ravimitest võivad selliseid reaktsioone tekitada tuntud valuvaigistav ja põletikuvastane Fastumi geel (ketoprofeen), Emoxi kreem (naprokseen), naha põletikuliste protsesside korral kasutatav Metrosa geel (metronidasool), akneraviks mõeldud Differini geel ja kreem.
Selliseid ravimeid tarvitades peab olema ettevaatlik ja ennast kaitsma, eriti kevadsuvisel ja keskpäevasel ajal ning ka päikesereisidel. Ravikuuri ajal ei tohiks minna solaariumisse ning UV-kiirgust tuleks vältida veel umbes paar nädalat pärast ravikuuri lõppu.

Millised on ravimite võtmise kuldreeglid?


• Ravimeid võetakse vastavalt vajadusele — nii vähe kui võimalik, kuid nii palju, kui on vaja.
• Ravimeid tarvitatakse arsti ettekirjutuse järgi, vastavalt kasutusjuhendile või apteekri soovitusele.
• Järgida tuleb ravikuuri ehk võtta ravimit kindlal ajal, kindla ajavahemiku järel ja õiges koguses.
• Ravimid ja alkohol ei sobi kokku.
• Ravimeid peab säilitama vastavalt nõuetele.