Tervis Pluss
“2. jaanuaril algab uus elu!” lubab mu mees iga jumala aasta. Talle meeldib lööktöö — olgu selleks siis sõprade kokkukutsumine, et kuur maha lammutada, või tervislike eluviisidega edasi rühkimine. Mina aga seedin, võtan hoogu ja alles siis teen kukerpalli. Mitte tingimata 2. jaanuaril. Nii ongi, et mõned tahavad muutusi nüüd ja kohe, teistele sobib vaikne sammude sättimine.

Seekordne ajakirigi on pühendatud uue elu alustamisele uuel aastal. Psühholoog Kaire Talviste räägib, kuidas eri inimtüübid otsuseid teevad ja ellu viivad. Tema soovitustest kõige olulisem on, et muudatusi tuleb võtta kui protsessi. Kui kohe ei õnnestu, siis ei maksa heita meelt, vaid proovida ikka uuesti, ootamata ära, kuni vahetub ka järgmine aasta.
Räägime ka ajaplaneerimisest, häid nippe jagab selle ala ekspert Kristjan Otsmann. Ehk üldistan ülemäära, aga üks peamisi nõuandeid on, et tee vähem. Kindlasti on see hea soovitus neile, kes tunnevad, kuidas kohustuste tulv lõua all loksub. Teisalt on ju neidki, kes tahavad aega ­paremini planeerida hoopis selleks, et veelgi rohkem jõuda. Vaatan, kuidas tublid naised hääbuva pensionipiiri valguses naudivad tegutsemist ka 60 ja 70 aasta vanuselt. Toimekal elul on oma väärtus.
Mulle jättis sügava mulje Kertriini lugu, millest jäid mind kummitama sõnad “36 kilo pettumust”. Ta räägib, kuidas tugev süütunne ladestus liigse kehamassina ja viimistles end elu rikkuvaks haiguseks. Imetlen, millega Kertriin hakkama sai, aga kahtlustan, et paljud ei tule siiski ilma ravimiteta toime, et teha sama, mida tegi tema.
Psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa arutleb partnerlussuhete teemal. Miks mõned elavad suhetes nagu hotellides? Kui mõni pisiasi ei meeldi, kolin järgmisse. Või miks me esitame partnerile mäekõrguseid nõud­misi? Miks ei võiks kõlada minu ja tema ebatäiused kokku nagu üks kena orkester? Samas möönab ta leplikult, et küllap on ka neid, kes tõemeeli naudivadki üksi olemist ja elamist.

Toimekat uut aastat!

Tervis Plussi saad tellida SIIT.