Foto: Pixabay
Oma hea une ja hommikuse värskuse heaks saame tegelikult palju ise ära teha — see pole ometi mingi raketiteadus. Tuletame meelde nipid, mis tagavad hea une. Kui neid tegevusi tehes oled hommikul ikka nagu õhtul enne magamaminekut, väsinud kui kott, siis on tegu tõenäoliselt ühega kahest: kas sa ei järgi hea une kümmet käsku või on sinu puhul juba tegu unehäirega. Viimasel juhul tuleb pöörduda spetsialisti poole.
  1. Mine magama võimalikult ühel ajal, arvestusega, et jõuad hommikuks välja puhata.
  2. Väldi päevasel ajal tukastamist. Kui siiski tukastad, piira seda 20 minutiga ja võimalusel ära tukasta peale kella 14.00.
  3. Väldi alkoholitarbimist neli tundi enne magamaminekut (enam kui 1 ühik alkoholi ehk 1 pokaal veini kaks tundi enne magamaminekut rikub unekvaliteedi)
  4. Väldi ergutavate ainete nagu nikotiini (suitsetamine), kofeiini, šokolaadi ja kange tee joomist neli tundi enne uinumist.
  5. Väldi vahetult enne magama minekut kõhu liigset täissöömist, rasvaseid, praetud, vürtsikaid ja väga magusaid toite. Hästi sobib kergem eine: jogurt, kodujuust, puuvili.
  6. Mõõdukas füüsiline koormus ja tegevus värskes õhus soodustab und, seetõttu planeeri igasse päeva jalutuskäik, aiatööd vms. Väldi rasket füüsilist pingutust neli tundi enne uinumist.
  7. Korista ja õhuta regulaarselt magamistuba, vaheta vähemalt iga kahe nädala järel voodipesu, klopi patju ja tõmba madrats tolmuimejaga puhtaks.
  8. Mine voodisse alles siis, kui tunned end unisena. Väldi üle 38-kraadist vanni enne magamaminekut ja arvutikasutamist üks tund enne magamaminekut (need tegevused ergutavad). Enne magama minekut kustuta valgus ja taga vaikus.
  9. Väldi voodis ja magamistoas muid tegevusi peale magamise ja seksuaaltegevuse. Väldi voodis olles televiisori vaatamist ning arvuti ja nutiseadmete kasutamist.
  10. Ära kasutage magamistoana selleks mitte ette nähtud tuba. Ära kasutage magamistuba tõsiste jutuajamiste ja arutelude jaoks pereliikmetega.

Allikas: unemeditsiin.ee