Foto: Pixabay
Ühes toimivas suhtes peab saama rääkida kõigest. Vihastamata, mahategemata, rahulikult ning kartmata teise reaktsiooni pärast. Kui sulle võib tunduda, et räägite kõigest, siis on selle “kõige” seas siiski olulisemaid asju, millest samuti peaks saama rääkida — need on n-ö tõsisemad teemad, mis määravad lõpuks suhte kvaliteedi ja selle, kuhu te koos liikumas olete. Kui räägite tühjast-tähjast ja kõigest siiski mitte, siis tekib küsimus, miks üldse koos olla. Vaatame siis asjale lähemalt otsa.

1. Te peaksite saama rääkida tulevikust. Kui olete koos mõttega, et luua ka ühine tulevik, siis peaksite saama rääkida oma plaanidest, mõtetest, unistustest. Viimse detailini. Ühisest tulevikust rääkimine peaks olema kerge ja mõnus, sest see on nagu koos unistamine. See peaks olema fun. Kui te seda teemat väldite, siis tasub endalt küsida, miks te koos olete. Tulevikust rääkimine on tihedalt seotud ka arenemise ja kasvamisega ning seda on koos tore teha, kui teil on selge, kuhu te liigute.

2. Te peaksite saama rääkida oma vajadustest. Nii sinu kui ka sinu partneri vajadused loevad võrdselt palju ja nendest teadlik olemine aitab koos kasvada. Kui ühe vajadused jäävad täitmata, siis paratamatult tunneb see inimene end ühel hetkel üksi ja mahajäetuna. Sellises olukorras on tal oma vajadustest ka keeruline rääkida, sest teise käitumine on näidanud talle, et ta nagunii ei hooli.

3. Te peaksite saama rääkida rahast. Kui eelarve on kitsas, siis peaksite koos välja mõtlema, kuidas kokku hoida. Samuti peaks teil olema ühine arusaam, mille peale raha igapäevaselt kulutate. Kui üks käitub raha osas nii, nagu teist ei oleks olemas, siis põhjustab see suhtes palju pingeid.

4. Te peaksite saama rääkida sellest, mis te mõtlete ja arvate. Teil ei ole igakord üks arvamus. Kõik inimesed on erinevad ja neil on vabadus arvata asjadest omamoodi. Teisele oma arvamuse avaldamine, nii et teine sind sellepärast maha tegema ei hakka, on suhtes hästi oluline. "Mis sina arvad?" või "Sinu arvamus on mulle oluline" on normaalses avameelses suhtes sagedased fraasid. Samuti peaksite saama vabalt arutleda, miks te asjadest just nii arvate, nagu arvate.

5. Te peaksite saama rääkida intiimelust. Kui miski valmistab teile voodis probleeme, siis peaksite saama sellest vabalt rääkida ning ühiselt lahendusi mõelda. Need on tundlikud teemad ja kui ennast ei jälgi, siis võib partnerile tahtmatult haiget teha. Hoolikalt sõnu valides aga saab asjad aetud. Kui hakkate seda teemat aga vältima, siis kannatab teievaheline side.

6. Te peaksite saama rääkida probleemidest, ükskõik kui suured või väikesed need ka poleks. Isegi kui teine ei oska pakkuda lahendusi, siis võib ta olla ka õlg, mille najal kurta, või kõrv, kes kuulab su ära.

Allikas: Awareness Act