Foto: erakogu
Tallinnas toimub 13. oktoobril meestele suunatud suurseminar „Vaba mehe tee“, mille üheks korraldajaks ja esinejaks on Tiit Trofimov, kes on muu hulgas ka
aktiivmeditatsioonide õpetaja. Sõna „mediteerima“ tähendab tema jaoks „vaatlema“. „Vaatlema ennast kõrvalt, vaatlema, mis sees toimub, mis mõtetega toimub, mis kehaga toimub, mis tunnetega toimub. See on minu jaoks mediteerimine,“ sõnab ta.

Kuidas seda praktiseerida? Kas on võimalik ka ise kodus alustada?
Absoluutselt. Sellest on tehtud väga suur number, et see on keeruline ja peab olema meister, et mediteerida. Minu jaoks on see üks lihtsamaid asju. Esimene samm mediteerimise juures on see, et tuleb hakata jälgima oma hingamist. Jälgida seda nii palju, kui palju suudad seda päeva jooksul jälgida. Sa hakkad märkama, kui vähe sa tegelikult hingad. Igal korral, kui märkad, et sa jälle ei hinga või hingad pinnapealselt, too hingamine täishingamisse, kus liigub ka kõht. Kõige olulisem tervise juures ongi hingata läbi kõhu. Läbi kõhu hingates tekitame massaaži diafragmale: kõhule, läbi lihaste liigutamise seedeelundkonnale. Kui seedeelundkond on liikumises ja masseerimises, siis paraneb tervis ja ka seedesüsteem käib paremini läbi. Selletõttu on ka meie enesetunne parem. Energia liigub palju rohkem. Tunded jäävadki tihtipeale kinni just kõhupiirkonda ja vaagnasse, see on kõige tundlikum osa. Kõige olulisem ongi hakata kõigepealt hingama, läbi selle hakata märkama, kuidas ja kui tihti hingame. Kogu meditatsiooni ja jooga alus on hingamine. Kõik need asendid, raskused asendite hoidmisel on teisejärguline. Number üks asi joogas ja meditatsioonis on hingamine.

Viite läbi aktiivmeditatsioonitunde. Mis on vahe tava- ja aktiivmeditatsioonil?
Aktiivmeditatsioon toimub läbi liikumise ja kehalise tunnetuse. Aktiivse liikumisega väsitatakse meel ära, et see rahuneks ja saaks meele välja elada. Väsitamisega muutume rahulikumaks, muutume kohalolevamaks ja siis on lihtsam mediteerida. See on kokku pandud erinevatest etappidest ja osadest, mis vabastavad eelnevalt stressist ja emotsioonidest, et saaksime peale seda minna rahulikku meditatsiooni.

Meditatsioon meestele — miks?
Sest mehed on kõige suuremad allasurujad oma tunnete suhtes. Sellepärast on agressiivsust ja vägivalda meestelt rohkem. Naised on empaatsemad, elavad end rohkem välja ja on tasakaalukamad. See on üks baasmustreid, mida poisslastega tehakse: õpetatakse varakult tundeid mitte tundma ja tundeid mitte väljendama. Kui me seda ei tee, siis see kõik kuhjub kehas ja agressiivsus tõuseb. Tõusevad ka kehalised pinged.

On see valehäbi ka Eestis kadumas? Mehed käivad mediteerimas, joogas või oma sisemaailmaga terapeutide juures?
See on hetkel aja suurimas muutumises. Iga aastaga on näha, kuidas tasakaal tundides võrdsustub, nii meeste kui ka naiste osakaalu puhul. Mehed on hakanud palju rohkem endasse vaatama, endaga tegelema ja käima tundides, mis oli algselt täielik tabuteema. Nüüd tulevad täiesti julgelt ja enesekindlalt tundidesse, kus käivad ka naised ja saavad aru, et ega mehe- ja naisekeha nii sisemises kui ka välises pooles pole ju mingit erinevust. Tunded on kõigil olemas, emotsioonid ja aju töötavad kõigil ühtemoodi. Me kõik vajame seda, nii mehed kui ka naised.

Mis on teie elus mediteerimisega, joogaga ja enesearenguga muutunud, et julgustada ka teisi mehi seda tegema?
Muutud teadlikumaks, eelkõige endast. Hakkad märkama igat hetke, kui tekib emotsionaalne muutus: miks see tekib, kuidas tekib. Ei satu enam emotsionaalsetesse aukudesse, kus püsid nädalaid, kuid või päevi. Kõik möödub kiirelt, kui tekib mingi emotsionaalne kokkupuude.
Enesetunne läheb kordades paremaks. Oled emotsionaalses mõttes rohkem tasakaalus, tuju on palju parem.

Olete näinud otseseid tervisemuutusi tänu aktiivmeditatsioonile?
Absoluutselt. Kõik terviseprobleemid saavad alguse närvisüsteemist, selle ülekoormusest. Olen näinud väga suuri muutusi. Inimesed on hakanud paranema haigustest, mille käes nad on aastaid või aastakümneid vaevelnud, surunud alla tablettidega. Alustades depressioonist ja kuni astmateni, köhad, kopsuhaigused, liigesepõletikud — kõik on seotud emotsioonidega. Kui hakkad lõdvestuma emotsioonidest, mis tekitavad kehas pinget ja ärevust, lased need välja. Neid on vaja hakata märkama ja tunnistama, et need sinus on, neid läbi elama. Läbi selle hakkab keha puhastuma ja sinna tekib ruumi juurde. Keha, seedeelundkond, närvisüsteem ja kõik muu hakkab vabanema. Siis toimuvad ka imelised muutused.