Foto: Pixabay
Keeruliste inimestega suhtlemine teeb sageli meele mõruks. Samas on võimalik õppida, kuidas nendega efektiivselt toime tulla. Millised inimesed on aga nii-öelda keerulised ja kuidas nendega edukalt hakkama saada?

Üldiselt nimetatakse inimest keeruliseks, kui ta kasutab sotsialiseerumisel teatud mustreid. Psühholoogias nimetatakse neid isiksusehäireteks. Erinevate isiksusehäirete ühine nimetaja on aga ebaterve muster nii mõtlemises, käitumises kui ka igapäevases elus.

Sageli on seetõttu häiritud suhted ning kooli- ja tööelu. Pole täpselt teada, mis isiksusehäiret põhjustab. Küll aga võid eeldada, et isiksusehäirega inimestel on olnud minevikus halbu kokkupuuteid inimestega, kes oleksid pidanud nende eest hoolitsema. Näiteks oldi nende vastu kuri ja seetõttu tekkis isiksusehäire või ei saanud nad õigel ajal vajalikku abi.

Suurem osa isiksusehäirega inimesi pole enda isiksusehäirest teadlikud. Neil on justkui psühholoogiline tõke ees, mis ei lase neil oma häiret endale teadvustada. Seetõttu ei võta keerulise iseloomuga inimesed sageli enda tegude eest ka vastutust. Seetõttu on oluline teada, kuidas isiksusehäirega inimestega suhtlemisel tulla toime ja vältida vaidlusesse sattumist.

Jäta meelde mõni hea lause, mis aitab vaidlust vältida


Seda lauset saad sa endale ise öelda, kui tajud, et olukord kisub teravaks. Näiteks “ära kunagi vaidle kellegagi, kes usub enda valesid”. Nii suudad end tagasi hoida olukorras, kus keerulise iseloomuga inimene ei näe asju nii, nagu nad tegelikult on ega austa oma vestluskaaslast.

Keerulise iseloomuga inimene valetab endale mitmel moel. Näiteks on alati kõik teised peale tema süüdi. Ta tunneb, et teiste süüdistamine on igati õigustatud. Ta sisendab endale, et ennast saab ta usaldada, aga teisi mitte. Aga miks ei tasu vaielda inimesega, kes usub oma valesid? Sest nad mängivad hoopis teiste reeglite järgi ja vaidluse tulemuseks oleks ainult tüli ja negatiivsed emotsioonid.

Lepi, et keerulise inimesega suheldes pole sa kunagi võidumees


Keerulised inimesed on aastaid sellised olnud. Nad ei usalda inimesi kergekäeliselt ja arvavad, et neil on õigus ja sina ei tea midagi. Nad võivad olla ründavad ja võistlushimulised.

Kui keeruline inimene astub ruumi, milles olevaid inimesi ta ei tea, hakkab ta kohe mõtlema, kes võib teda ohustada ja kes võib talle kuidagi konkurentsi pakkuda. Niisiis tunneb keerulise iseloomuga inimene vajadust, et talle jääks õigus. Kui hakkad temaga vaidlema, jääd alati kaotajaks. Mõttekas on seda endale teadvustada ja vaidlusesse mitte laskuda. Samas on isiksusehäirega inimesed justkui vangid. Nende suhted elus on piiratud, emotsioonitud ja täis erinevaid konflikte.

Pea meeles, et sinu tugevus peitub võimes jääda rahulikuks


Kui kaotad enesevalitsuse, siis on isiksusehäirega inimene saavutanud selle, mida ta soovis. Samas tasub meeles pidada, et isiksusehäirega inimene ei saa aru, mis tema sees emotsionaalselt toimub, sest tal pole endast kuigi head mina-pilti. Nad tunnevad sageli end õnnetuna ja on halvas tujus. Seetõttu püüavad nad alateadlikult panna samamoodi tundma ka end ümbritsevaid inimesi.

Kui tajud, et isiksushäirega inimene paneb sind proovile, siis vii oma mõtted kohe mujale


Kui tajud, et sinu tuju proovitakse ära rikkuda või sind üritatakse kaasata vaidlusesse, siis vii enda mõtteid mujale. Näiteks koosta rääkimise ajal oma peas poenimekirja või mõtle millelegi muule, mis vajab tegemist. Nii jääd olukorras rahulikuks ja keerulise iseloomuga inimesel ei õnnestu sind närvi ajada.

Mida meelde jätta?


Isiksushäirega inimesed ajavad sageli end ümbritsevaid inimesi närvi. Nad ei suuda teistega tavapäraselt suhelda. Küll aga ei kontrolli nad seda alati ise, sest nad ei pruugi sellest arugi saada. Seetõttu proovi jääda rahulikuks. Võimatu on end alati täielikult välja lülitada. Küll aga saad proovida soovitatud nippe.

Allikas: psychologytoday.com