Shutterstock
Lahkuminekud ei meeldi kellelegi. Tihti lükatakse neid edasi nii kaua kui vähegi võimalik, sest mugavustsoonist välja astumine tundub hirmutav. Allpool toome ära 8 teaduslikult tõestatud viisi, kuidas minevik selja taha jätta ja lõplikult oma endisest partnerist üle saada. Olgu see kuitahes raske, järgi neid nõuandeid ja mine oma eluga edasi.

Lõpeta sotsiaalmeedia kasutamine ja selle infovoo pidev jälgimine

„Ma pole kunagi kuulnud ühtki klienti ütlemas, et sotsiaalmeedia parandas lahkumineku ajal ta enesetunnet,“ ütleb Jennifer L. Taitz, psühholoogiadoktor, kliiniline psühholoog ja raamatu „Kuidas olla vallaline ja õnnelik: teaduslikud strateegiad, kuidas hingesugulase otsinguil mitte peast segi minna“ autor.

Ühes uuringus leiti, et inimesed, kes oma endisi kallimaid Facebookis jälgivad, on rohkem häiritud, neil on rohkem negatiivseid tundeid ja nad tunnevad suuremat igatsust ja kaotusvalu kui need, kes diginööri läbi lõikavad. Teine uuring näitas, et üksnes eksi foto vaatamine aktiveerib füüsilise valuga seotud aju osad. Selleks, et inimesest tõesti üle saada, „tuleb nende jälgimine järsult lõpetada,“ väidab Taitz.

Tuleta endale meelde põhjuseid, miks te lahku läksite

Kui meenutad eksi negatiivseid jooni ja omadusi, võib see aidata sul oma eluga edasi liikuda. Olgu need jooned kuitahes väikesed, kui see sind aitab, siis mõtle nende peale. Eksperimentaalpsühholoogia ajakirjas avaldatud uurimus näitas, et ekspartneri negatiivsetele omadustele mõtlemine oli tunduvalt efektiivsem viis romantiliste tunnete likvideerimisel kui muud meelelahutused või tema positiivsetele joontele mõtlemine.

Teadlased ütlesid selle kohta nii: „Romantilise lahkumineku kontekstis on asjade negatiivne ümberhindamine efektiivne armastuse vähendamise regulatsioon, samal ajal kui muud meelelahutused aitavad positiivseid emotsioone tekitada.“ Kuna armastusest ülesaamine peaks olema esmane eesmärk, tuleta meelde kõige suuremad solvumised, aga seejärel viige mõtted sealt mujale. Pole vaja lasta vihal ja kurbusel endasse koguneda.

Osale vabatahtlikuna üritusel, mis on sulle hingelähedased

Kindlasti on ahvatlev istuda terve õhtu teleri ees, vaadata sarja ja süüa jäätist, kuid see ei ole kuigi jätkusuutlik. Taitz ütleb, et ehkki mõnda aega võib loomulikult kurvastust tunda, aitab näiteks töö vabatahtlikuna iseenda mõtete ja tunnete eest põgeneda. Uuringud ongi näidanud, et vabatahtliku tegevus aitab vähendada masendust, laseb eluga rahul olla ja suurendab heaolu, tehes kõike seda, mis tavaliselt murtud südame puhul probleemiks on.

Veeda aega koos oma lemmikloomaga

Shutterstock

Paljud loomaomanikud on võtnud omale karvase sõbra just siis, kui suhe on purunenud. Loomulikult on lemmiklooma võtmine väga vastutusrikas otsus, mis tuleks langetada ainult siis, kui oled selleks vaimselt ja rahaliselt valmis, aga olgu see enda või sõbra lemmikloom - neljajalgne sõber, kes on alati rõõmus ja empaatiline, mõjub purunenud hingele tervendavalt. Lemmikloomade eest hoolitsemine vähendab üksindustunnet ja paneb end tundma olulise ja väärtuslikuna.

Tee trenni ja ole füüsiliselt aktiivne

„Kui tunned masendust või ärevust, parandab füüsiline koormus ja meditatsioon suurepäraselt sinu meeleolu,“ ütleb Taitz, viidates meditsiiniajakirja uuringule, milles leiti, et joogaga tegelevad inimesed suutsid stressiga paremini toime tulla. Teine uuring näitas, et lihtsalt tõusmine ja liikumine näib vähendavat depressiooni tänu meeleolu parandavatele endorfiinidele. „Lisaks tekitab koormuste suurendamine tunde, et olete suuteline ületama iga takistuse, isegi südamevalu,“ lisab Taitz.

Ärge otsi oma eksiga kontakti

Tead ju küll, et seda ei tohiks teha. Pidev kontakti otsimine ja ühenduse hoidmine ei lase sul minevikku selja taha jätta ja oma eluga edasi liikuda. Enne, kui sa ei ole endise elukaaslasega suhteid lõpetanud, ei ole sul võimalik oma elus uut lehekülge pöörata. See aga on hädavajalik, et tunneksid end taas hästi.

Allikas: health.com