Foto: Pixabay
"Iga viies paar vajab abi ehk ei suuda loomulikul teel aasta jooksul rasestuda," räägib ITK ja Confido günekoloog Ailen Aluri, võttes luubi alla keerukused loomulikul teel rasestuda ehk aasta jooksul kaitsevahenditeta regulaarselt suguelu elades mitte lapseootele jääda. Ta lahkab probleeme ja ravivõimalusi nii meestele kui naistele.

Ta selgitab, mida ja kuidas uuritakse, et viljatuse põhjustele jälile jõuda ning lahkab detailselt erinevaid uuringuid, nende käiku ja võimalusi last saada, kui soov selleks. "Esmalt kontrollitakse hormoonanalüüsid üle, siis tehakse ultraheli, vaadatakse üle munajuhad ja emakas. Samm sammult kontrollitakse üle kõik organid ja funktsioonid ja siis vastavalt saab neid ravima ka hakata."

Aluri sõnul on põhjused mitterasestumiseks 30% mehe-, 30% naise- ja 30% mõlemapoolselt ning 10% ebaselged. Ta tõdeb, et nii Eestis kui Euroopas on märgata on meeste patoloogia tõusu: "Eesti meeste tervis ja sperma kvaliteet on halvenenud."

Üks võimalus pere luua on ka lapsendamine, ent siis pole tegu pere bioloogilise lapse saamisega. Saatejuht Tanel Jäppineniga peatutakse põgusalt ka Eestis mittelubatud surrogaatemadusel.

LOE KA: FOTOD | Ukrainast surrogaadi abil lapse saanud perekond on lõpuks koroona kiuste koos ja kodus! Ema: lahistasin õnnest nutta, ta oli nii väike ja roosa ja armas

Kas rastestusmisvastaste vahendite pikaajaline kasutamine mõjutab rasestumist? Mis ravimid ja ravivõimalused viljatuse puhul on? Milline näeb välja hormoonravi? Kuidas eemaldatakse tsüste, mis võivad rasestumist takistada ja kuidas käib kunstlik kehasisene ja -väline viljastamine? "Kunstlik viljastamine algab süstidega, mensturatsiooni alguses, siis jälgitakse munarakkude kasvu ja võetakse need välja. Neid on vaja umbes 10 - et oleks ka väike varju ja kõik ka ei viljastu," kirjeldab Aluri protsessi neile, kel see teema võõras ja selgitab lähemaltki veel ka kõrvalmõjude kohta ja räägib ka sellega kaasnevast vaimsest pingest. Lisaks toob ta välja, kui hea riiklik toetus Eestis selle kuludele on ja sõnab: "Paljud lapsed oleks riigi abita sündimata!"

Kuula lähemalt allolevast podcastist ja jaga vajalikku infot kindlasti nendega, kel just see mure hingel ning soov pere luua suur!